27 grudnia 2024
Sprawozdanie roczne ADR

Sprawozdanie roczne ADR

Sprawozdanie roczne ADR to dokument wymagany w kontekście transportu drogowego towarów niebezpiecznych zgodnie z przepisami Umowy Europejskiej dotyczącej międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR). Dokument ten ma na celu przedstawienie działań firmy związanych z przewozem, załadunkiem, rozładunkiem, pakowaniem, napełnianiem i nadawaniem do transportu towarów niebezpiecznych. 

Sprawozdanie składa się do właściwego Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego. Zgodnie z interpretacjami Ministerstwa Infrastruktury sprawozdanie składać powinni Ci, którzy figurują w dokumentacji jako nadawcy nawet, gdy nie wykonują fizycznie operacji załadunku, pakowania, przewozu, napełniania i rozładunku.

Z obowiązku składania sprawozdania zwolnione są te podmioty gospodarcze, które nie wyznaczają doradcy ADR. Inaczej mówiąc, sprawozdawczości nie wykonują Ci uczestnicy transportu, którzy operują towarami niebezpiecznymi wykorzystując wyłączenia takie jak EQ, LQ, i 1.1.3.6.

Na złożenie sprawozdania rocznego z działalności w zakresie przewozu drogowego towarów niebezpiecznych oraz czynności z nim związanych za rok 2024, pozostaje jeszcze sporo czasu. Terminem ostatecznym jest 28 lutego i  do tego czasu należy przesłać na adres WITD gotowy dokument. 

Nieprzesłanie w ustawowo określonym terminie rocznego sprawozdania z działalności uczestnika przewozu towarów niebezpiecznych, podlega mandatom w wysokości:

1) nie upłynęło 14 dni - 200 zł

2) upłynęło co najmniej 14 dni - 2000 zł 

3) upłynęły co najmniej 3 miesiące - 5000zł

Należy również pamiętać, że nawet niewielkie opóźnienia w terminie powodują kontrole ITD w firmach. Nie dotrzymując terminu narażamy się ewentualne wyższe mandaty i kary za inne nawet drobne uchybienia.

Do sporządzenia sprawozdania potrzebne będą dokumenty przewozowe mówiące o tym, że pojazd przewoził towary niebezpieczne a przewóz ten wymagał oznakowania tablicami pomarańczowymi. Automatycznie oznacza to, że dokumenty przewozowe świadczące o przewozie na wyłączeniach EQ, LQ, i 1.1.3.6 nie są brane pod uwagę.

Z dokumentów należy podliczyć ilość towaru niebezpiecznego dla każdego numeru UN. Pomimo tego, że wartość podajemy dla konkretnej klasy to niektóre towary należy podliczyć osobno po numerach UN (są to towary wysokiego ryzyka). Ilości należy podać w jednostkach miary:

1) litr - dla towarów ciekłych

2) kilogram - dla towarów stałych

3) kilogram - dla gazów skroplonych skroplonych schłodzonych i rozpuszczonych

4) litr - objętość wodna naczynia - dla gazów sprężonych, zaabsorbowanych i chemikaliów pod ciśnieniem.

Jeżeli nie dysponujemy ilościami w określonych powyżej jednostkach miar, można użyć innych. Przykładowo dla towarów ciekłych można podać ilość netto w kilogramach.

Sprawozdanie roczne ADR 2025 - wzór

Przykładowo:

Przewoźnik, którego kierowca wykonuje osobiście załadunek i rozładunek oraz przewóz, składa sprawozdanie dotyczące wszystkich tych operacji. 

Przewoźnik, którego kierowca nie wykonuje załadunku i rozładunku, składa sprawozdanie tylko z czynności przewozowej.

Producent, który jest nadawcą, odpowiada za pakowanie i załadunek towarów gotowych, rozlicza osobno te czynności dla każdego towaru niebezpiecznego. Jeżeli dodatkowo rozładowuje transporty półproduktów podlegających pod ADR, osobno musi podliczyć ilości towarów niebezpiecznych rozładowanych. 

Odbiorca składa sprawozdanie w sytuacji gdy osobiście rozładowuje towary niebezpieczne. 

Producent odpadu podlegającego ADR, składa sprawozdanie z pakowania, nadawania i ewentualnie załadunku, jeżeli sam ładuje swój odpad na pojazdy zewnętrzne. 

.....

Kluczem do odpowiedniego rozpoznania czynności transportowych jest zapoznanie się z definicjami poszczególnych uczestników transportu.

Nadawca oznacza przedsiębiorstwo, które wysyła towary niebezpieczne, zarówno we własnym imieniu jak też w imieniu osoby trzeciej. Jeżeli operacja transportowa odbywa się na podstawie umowy przewozu, to za nadawcę uważa się to przedsiębiorstwo, które jest nadawcą zgodnie z umową przewozu.

Pakujący oznacza przedsiębiorstwo, które umieszcza towary niebezpieczne w opakowaniach, z uwzględnieniem opakowań dużych i dużych pojemników do przewozu luzem (DPPL), a także - jeżeli jest to konieczne - przygotowuje sztuki przesyłek do przewozu.

Napełniający oznacza przedsiębiorstwo, które napełnia towarami niebezpiecznymi cysterny (pojazdy-cysterny, cysterny odejmowalne, pojazdy ze zbiornikiem odejmowalnym, cysterny przenośne lub kontenery-cysterny), albo pojazdy, kontenery wielkie lub kontenery małe do przewozu luzem, lub pojazdy-baterie lub MEGC.

Przewoźnik oznacza przedsiębiorstwo, które wykonuje operację transportową na podstawie umowy przewozu lub bez niej.

Załadowca oznacza przedsiębiorstwo, które:

(a) ładuje zapakowane towary niebezpieczne, kontenery małe lub cysterny przenośne na pojazd lub do pojazdu lub do kontenera, lub

(b) ładuje kontener, kontener do przewozu luzem, MEGC, kontener-cysternę lub cysternę przenośną na pojazd.

Rozładowca oznacza przedsiębiorstwo, które:

(a) zdejmuje z pojazdu kontener, kontener do przewozu luzem, MEGC, kontener-cysternę lub cysternę przenośną, lub

(b) rozładowuje z pojazdu lub kontenera zapakowane towary niebezpieczne, kontenery małe lub cysterny przenośne, lub

(c) opróżnia materiały niebezpieczne ze zbiornika (pojazdu-cysterny, cysterny odejmowalnej, cysterny przenośnej lub kontenera-cysterny), z pojazdu-baterii, MEMU, MEGC, z pojazdu, kontenera wielkiego, kontenera małego do przewozu luzem, lub kontenera do przewozu luzem

 

Inne przepisy:

1.8.3.1     Każde przedsiębiorstwo, którego działalność obejmuje nadawanie lub przewóz drogowy towarów niebezpiecznych, lub związane z nimi pakowanie, załadunek, napełnianie lub rozładunek, powinno wyznaczyć jednego lub więcej doradców do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych, odpowiedzialnego za wspieranie działań zapobiegających zagrożeniom dla osób, mienia i środowiska, związanych z taką działalnością.

1.6.1.44     W odstępstwie od przepisu 1.8.3.1 obowiązującego od 1 stycznia 2019 r., przedsiębiorstwa, które uczestniczą w przewozie towarów niebezpiecznych wyłącznie jako nadawcy, i które nie miały obowiązku wyznaczenia doradcy do spraw bezpieczeństwa na podstawie przepisów obowiązujących do 31 grudnia 2018 r., powinny wyznaczyć doradcę do spraw bezpieczeństwa nie później niż do 31 grudnia 2022 r.

W ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych. (Dz. U. z 2011r. Nr 227, poz. 367) istnieją następujące zapisy :

Art. 15. 1. Uczestnik przewozu towarów niebezpiecznych jest obowiązany wyznaczyć na swój koszt co najmniej jednego doradcę do spraw bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych, właściwego ze względu na zakres wykonywanego przewozu lub czynności z nim związanych, określonych odpowiednio w ADR, RID lub ADN, zwanego dalej „doradcą”.

2. Obowiązek wyznaczenia doradcy nie dotyczy uczestników wykonujących przewóz towarów niebezpiecznych każdorazowo w ilościach mniejszych niż określone w ADR, RID lub ADN.

 

Źródło:

Umowa ADR

Taryfikator ADR

ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych. (Dz. U. z 2011r. Nr 227, poz. 367)

Z PASJĄ I ZAANGAŻOWANIEM

Doradca ADR 

     Tarnów

doradca adr tarnów
doradca adr tarnów
doradca adr tarnów

Tarnów

Skontaktuj się ze mną

SUPPORT

Piotr Jachym

pjachym.adr@gmail.com

+48  512 333 080