Niektóre towary ze względu na formę przewozu oraz ilość są uznane za towary wymagające specjalnej ochrony. Wydzielenie takiej grupy towarów stało się konieczne dla podjęcia działań niezbędnych do zabezpieczenia przed możliwymi zamachami terrorystycznymi. Pod pojęciem działań „ochrony” rozumie się środki ostrożności podejmowane w celu zminimalizowania ryzyka kradzieży lub użycia towarów niebezpiecznych niezgodnie z ich przeznaczeniem. Towary takie zostały nazwane „Towarami Dużego Ryzyka”.
W 2005 roku przepisy ADR uzupełniono o nowy dział (1.10) „Przepisy dotyczące ochrony towarów niebezpiecznych”, a impulsem do wprowadzenia takich zmian był atak terrorystyczny na World Trade Center z 11 września 2001 r.
Przekroczenie pewnych limitów ilościowych takiego towaru dla konkretnego rodzaju transportu, skutkuje zaliczeniem go do „towarów dużego ryzyka” oraz koniecznością wprowadzenia „planu ochrony”.
Plan ochrony jest to dokument, którego celem jest wykazanie, że osoba wykonująca operacje transportowe towarów niebezpiecznych zidentyfikowała towary będące towarami dużego ryzyka, jest świadoma zagrożeń wynikających z operacji transportowych i wdrożyła system mający na celu przeciwdziałanie możliwym zagrożeniom.
Plan ochrony powinien zawierać:
- szczegółowy podział obowiązków w zakresie ochrony wraz ze wskazaniem kompetentnych i wykwalifikowanych osób, które posiadają odpowiednie uprawnienia do ich wykonywania
- wykaz towarów niebezpiecznych podlegających ochronie
- opis wykonywanych czynności i ocenę związanych z nimi zagrożeń z uwzględnieniem postojów niezbędnych do wykonania operacji transportowych i przechowywania towarów niebezpiecznych.
- szczegółowy wykaz środków, które powinny być zastosowane w celu zminimalizowania zagrożeń odpowiednio do zakresu obowiązków uczestnika przewozu, obejmujący:
szkolenie
procedury postępowania (np. reagowanie, kontrola)
działania praktyczne (np. wybór i korzystanie ze znanych tras)
wyposażenie i inne środki, których można użyć w celu zminimalizowania zagrożeń
- skuteczne i aktualne procedury powiadamiania w przypadkach zagrożeń
- procedury oceny i testowania planów ochrony
- środki zapewniające ochronę fizyczną informacji o transporcie
- środki zapewniające ograniczenie dostępu do informacji o operacjach transportowych
Plan ochrony powinien być sporządzony przez doradcę ds. bezpieczeństwa przewozu towarów niebezpiecznych. Dokument ten nie musi znajdować się w pojeździe podczas przewozu, lecz kierowca musi wiedzieć jak się do niego stosować. Doradca powinien na bieżąco modyfikować plan ochrony. Musi on ewoluować wraz ze zmieniającą się działalnością przedsiębiorstwa czy infrastrukturą na danym terenie.
Tabelę z wykazem towarów dużego ryzyka można pobrać w zakładce pobierz.
https://doradztwo-adr.pl/pobierz-2
Źródło:
Umowa ADR (1.10)
"Wademekum Praktyka" - towary-niebezpieczne.pl
Z PASJĄ I ZAANGAŻOWANIEM
Tarnów
Tarnów
SUPPORT
Piotr Jachym
pjachym.adr@gmail.com
+48 512 333 080