23 marca 2021
Cyfryzacja systemu tranzytu celnego Doradztwo ADR. Piotr Jachym Tarnów. Umowa ADR, Obowiązki Doradcy ADR - Piotr Jachym - Doradca ADR

Cyfryzacja systemu tranzytu - e Tir

               Przepisy stanowiące podstawę prawną dla pełnej digitalizacji Konwencji Narodów Zjednoczonych TIR (tzw. ETIR) - jedynego światowego systemu tranzytu celnego, ułatwiającego handel oraz płynny i bezpieczny przepływ towarów przez granice - wejdą w życie z dniem 25 maja 2021 r. Żadna z 76 Umawiających się Stron Konwencji TIR, nie zgłosiła sprzeciwu wobec propozycji przyjętej w ubiegłym roku. eTIR stanie się tym samym rzeczywistością, otwierając nowe zastosowania dla systemu TIR, w szczególności w obszarze transportu intermodalnego.

               System eTIR nie tylko zapewni uproszczoną procedurę dla firm transportowych, ale także dodatkowo zabezpieczy system TIR z korzyścią dla wszystkich jednostek celnych i przewoźników z niego korzystających. Ponadto sprawi, że system TIR będzie bardziej konkurencyjny i skuteczny, ponieważ wszystkie organy celne zaangażowane w transport eTIR na danej trasie (odprawa celna na trasie i miejsce docelowe) zostaną poinformowane z wyprzedzeniem, elektronicznie o zbliżającym się zgłoszeniu TIR.

Przykład transportu eTIR

               W systemie eTIR przewoźnik najpierw żąda potwierdzenia od łańcucha gwarancyjnego na wykonanie danego transportu TIR. Jeśli wniosek zostanie uwzględniony, łańcuch gwarancji nadaje przewoźnikowi numer referencyjny gwarancji. Następnie łańcuch gwarancji rejestruje wniosek w międzynarodowym systemie eTIR. W kolejnym kroku przewoźnik przesyła standardowy komunikat o ładunku (tj. wszystkie informacje zawarte w zgłoszeniu) do organów celnych urzędu wyjścia, korzystając z krajowego mechanizmu deklaracji. Następnie przewoźnik przedstawia numer pojazdu, opis towarów i potwierdzenie wniosku w wyjściowym urzędzie celnym w celu złożenia zgłoszenia, na podstawie wcześniejszego komunikatu informacyjnego o ładunku, który jest już dostępny w krajowym systemie celnym. Organy celne kontrolują pojazd i towary zgodnie z wynikami oceny ryzyka oraz weryfikują status zgłoszenia w międzynarodowym systemie eTIR. Jeśli wszystkie kontrole są prawidłowe, organy celne przyjmują zgłoszenie i przekazują odpowiednie dane transportowe TIR (dane ze zgłoszenia, wyniki kontroli, numery plomb itp.) do międzynarodowego systemu eTIR. Międzynarodowy system eTIR dostarcza wszystkim jednostkom celnym zaangażowanym w transport TIR (zgodnie z planem podróży zadeklarowanym przez posiadacza) informacje o transporcie TIR, służąc tym samym jako wstępne informacje o ładunku dla kolejnych organów celnych. Łańcuch gwarancji, który potwierdził wniosek zostanie powiadomiony o każdej zmianie jego statusu. Po przybyciu do kolejnego urzędu celnego wprowadzenia procedura jest powtarzana w oparciu o wcześniejsze informacje o ładunku dostępne w międzynarodowym systemie eTIR oraz ocenę ryzyka przeprowadzoną przez zaangażowane organy celne. Za każdym razem, gdy transport TIR dociera do urzędu celnego wyprowadzenia lub przeznaczenia, organy celne informują międzynarodowy system eTIR o zakończeniu danej operacji TIR . Ta sama procedura ma zastosowanie do powiadomienia o zwolnieniu każdej operacji TIR.

               System eTIR oferuje korzyści wszystkim podmiotom zaangażowanym w system TIR. Po pierwsze, daje dodatkowe możliwości w zakresie bezpieczeństwa i zarządzania ryzykiem, zmniejszając w ten sposób ryzyko oszustw. Po drugie, zaawansowana współpraca międzynarodowa pozwoli wszystkim podmiotom znacznie zmniejszyć obciążenie administracyjne i zmaksymalizować korzyści płynące ze zintegrowanego zarządzania łańcuchem dostaw. Wreszcie, dostarczanie z wyprzedzeniem informacji o ładunku i wymiana informacji w czasie rzeczywistym przyspieszy procedurę TIR.

                     

           Aktualności adr, Aktualności ADR, aktualnoąci Adr, Aktualności ADR, Aktualności adr, Aktualności ADR, aktualnoąci Adr, Aktualności ADR, Aktualności adr, Aktualności ADR, aktualnoąci Adr, 

            Aktualności ADR, 

Źródło: www.unece.org

 

Z PASJĄ I ZAANGAŻOWANIEM

Doradca ADR 

     Tarnów

doradca adr tarnów
doradca adr tarnów
doradca adr tarnów

Tarnów

Skontaktuj się ze mną

SUPPORT

Piotr Jachym

pjachym.adr@gmail.com

+48  512 333 080