Szczególnym wyzwaniem przy pakowaniu różnych towarów niebezpiecznych w jedno opakowanie zewnętrzne jest przestrzeganie limitów ilościowych towarów niebezpiecznych w opakowaniu, które znajdują się w następujących kolumnach wykazu towarów niebezpiecznych w punkcie 4.2:
Kolumna H - dla Limited Quantity
Kolumna J - dla pasażerskich i towarowych statków powietrznych PAX
Kolumna L - tylko dla samolotów towarowych CAO
Dozwolona maksymalna ilość netto towaru niebezpiecznego w opakowaniu podana w kolumnach J i L może zostać zmieniona za pomocą specjalnego kodu przepisu w kolumnie M.
Opakowanie zewnętrzne może zawierać różne towary niebezpieczne, pod warunkiem że wypełnione opakowanie spełnia wszystkie warunki określone w pkt 5.0.2.11. Obejmuje to pkt 5.0.2.11 lit. g): obliczona wartość "Q" opakowania zewnętrznego nie może przekraczać wartości 1. Wartość "Q" oblicza się według następującego wzoru:
n1, n2, n3 itd. to rzeczywista ilość netto towaru niebezpiecznego w każdym opakowaniu wewnętrznym.
M1, M2, M3 itd. oznaczają maksymalne dopuszczalne ilości netto towarów niebezpiecznych w jednym opakowaniu kolumny J lub L z listy Towarów Niebezpiecznych.
Następujące towary niebezpieczne nie muszą być brane pod uwagę przy obliczaniu wartości "Q":
- Dwutlenek węgla, ciało stałe (suchy lód) UN 1845.
- Te, w których kolumny J lub L Wykazu Towarów Niebezpiecznych wskazują "Bez limitu".
- Te o tym samym numerze UN grupy pakowania, stanie fizycznym (tj. stałe lub ciekłe) i tej samej maksymalnej ilości netto w kolumnach J lub L wykazu towarów niebezpiecznych, pod warunkiem że są jedynymi towarami niebezpiecznymi w opakowaniu, a całkowita ilość netto nie przekracza maksymalnej ilości netto podanej w wykazie towarów niebezpiecznych.
Przykład 1.
Następujące opakowania wewnętrzne, wszystkie zapakowane w jedno opakowanie zewnętrzne do transportu samolotami pasażerskimi i towarowymi (PAX):
- 1 L UN 1133, Kleje, 3, PG II (Maksymalna ilość netto/Pkg w kolumnie J = 5 L)
- 0,5 l UN 1263, farba 3, PG I (maksymalna ilość netto/paczka w kolumnie J = 1 l)
- 20 L UN 1866, roztwór żywicy, 3, PG III (maksymalna ilość netto/pkg w kolumnie J = 60 L)
1/5 + 0,5/1 + 20/60 = 1,03
Zaokrąglone w górę do pierwszego miejsca po przecinku = 1,1. Powyższe opakowania wewnętrzne nie mogą być pakowane w jedno opakowanie zewnętrzne.
Przykład 2.
Następujące opakowania wewnętrzne, wszystkie zapakowane w jedno opakowanie zewnętrzne przeznaczone do transportu wyłącznie samolotem towarowym (CAO):
- 10 L UN 1133, Kleje, 3, PG II (Maksymalna ilość netto/paczka w kolumnie J = 60 L)
- 20 L UN 1263, farba 3, PG I (maksymalna ilość netto/paczka w kolumnie J = 30 l)
- 20 L UN 1866, roztwór żywicy, 3, PG III (maksymalna ilość netto/Pkg w kolumnie J = 220 L)
10/60 + 20/30 + 20/220 = 0,924
Zaokrąglone w górę do pierwszego miejsca po przecinku = 1,0. Ponieważ wartość Q nie przekracza 1,0, powyższe opakowania wewnętrzne mogą być pakowane w jedno opakowanie zewnętrzne.
Przykład 3.
Następujące opakowania wewnętrzne, wszystkie zapakowane w jedno opakowanie zewnętrzne do transportu samolotami pasażerskimi i towarowymi (PAX):
- 1 L UN 1133, Kleje, 3, PG II (Maksymalna ilość netto/paczka w kolumnie J = 5 L)
- 0,5 l UN 1263, farba 3, PG I (maksymalna ilość netto/paczka w kolumnie J = 1 l)
- 10 L UN 1866, roztwór żywicy, 3, PG III (maksymalna ilość netto/pkg w kolumnie J = 60 L)
1/5 + 0,5/1 + 10/60 = 0,866
Zaokrąglone w górę do pierwszego miejsca po przecinku = 0,9. Powyższe opakowania wewnętrzne mogą być pakowane w jedno opakowanie zewnętrzne. (Pozostałe 10 l roztworu żywicy UN 1866 można zapakować oddzielnie, a następnie umieścić w opakowaniu zbiorczym razem z roztworem "wszystko zapakowane w jedno").
Na opakowaniu muszą znajdować się wszystkie wymagane znaki dla każdego towaru niebezpiecznego znajdującego się na opakowaniu (7.1.4.6).
Na opakowaniu muszą znajdować się wymagane etykiety dla każdego towaru niebezpiecznego w opakowaniu zewnętrznym (7.2.3.12).
Na deklaracji nadawcy dotyczącej towarów niebezpiecznych:
- Pierwsza sekwencja – identyfikacja Każdy towar niebezpieczny w wypełnionej paczce musi być opisany oddzielnie w Deklaracji Nadawcy, zgodnie z wymogami 5.1.6.9.1.
- Druga sekwencja – liczba i rodzaj opakowań, ilość towarów niebezpiecznych (przykład poniżej):
Słowa "All Packed in One" (Wszystkie zapakowane w jedno), po których następuje wymagany opis typu opakowania [8.1.6.9.2(f)].
Obliczona wartość "Q" zaokrąglona w górę do pierwszego miejsca po przecinku [8.1.6.9.2(g)].
Wartość "Q" nie musi być jednak podawana w deklaracji nadawcy w następujących przypadkach:
- Dwutlenek węgla, stały (suchy lód)
- Towary niebezpieczne z "No Limit" w kolumnach J lub L.
- Towary niebezpieczne o tym samym numerze UN, grupie pakowania i stanie fizycznym.